USA: Szwajcarski bank, a w nim pieniądze nazistów? Reaguje Senat USA

[ad_1]

Komisja Budżetowa Senatu USA wszczęła postępowanie w związku ze zwolnieniem prawnika, którego bank Credit Suisse zatrudnił do nadzorowania dochodzenia w sprawie kont bankowych powiązanych z nazistami, którzy w latach 30. i 40. uciekli do Argentyny.

 

Senacka komisja opublikowała raport, który przygotował Neil Barofsky. To on został zwolniony przez Credit Suisse w listopadzie ubiegłego roku, zaraz po tym, jak zakres jego dochodzenia rozszerzył się na nazistów, którzy uciekli z Europy pod koniec II wojny światowej – relacjonuje „New York Times”.

 

Prawnik zwrócił uwagę w raporcie, że decyzja banku o wstrzymaniu dochodzenia stawia wiele pytań, również w zakresie dokładności wcześniejszych prac związanych z przeglądem kont powiązanych z nazistami.

Credit Suisse zaprzecza. Bankierzy o „sporze handlowym”

Bank wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że raport Barofsky’ego zawiera „liczne błędy rzeczowe”. Nie wskazano jednak konkretów. Przed komisją przedstawiciele finansowej instytucji zeznali, że zwolnienie prawnika dotyczyło „sporu handlowego”, a nie dochodzenia historycznego.

 

Ćwierć wieku wcześniej Credit Suisse zgodził się na ugodę o wartości 1,25 miliarda dolarów. Był to efekt procesów sądowych, które wytoczyli ocaleni z Holokaustu. Teraz bank stoi w obliczu nowych oskarżeń, z których wynika, że nie był w pełni otwarty w temacie swojej pomocy dla kont powiązanych z nazistami.

 

ZOBACZ: Opinia rzecznika TSUE ws. frankowiczów: Konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń

 

Chodzi o hitlerowców, którzy mieli w szwajcarskim banku, którego prawnym spadkobiercą jest Credit Suisse, zdeponować aktywa zdobyte na ofiarach Holokaustu. Credit Suisse miało nadzieję, że ugoda z 1998 roku załatwi sprawę.

 

„New York Times” informuje, że z opublikowanych dokumentów wynika, iż Barofsky zanim został zwolniony, nie znalazł aktywnych kont powiązanych z nazistami. Jednak praca nie została zakończona, a przed zwolnieniem prawnik odkrył rachunki, z których korzystali naziści i konta te nie były ujawnione przed ugodą z lat 90.

Pieniądze z Holokaustu. Wśród klientów nazistowski zbrodniarz?

Teoretycznie środki pochodzące z przestępstw, zbrodni wojennych, powinny zostać skonfiskowane. Według zwolnionego prawnika tak się jednak nie stało. „New York Times” przytacza informację o oficerze SS, który był przedstawicielem holdingu firm współpracujących z SS, w których wykorzystywano pracę więźniów obozów koncentracyjnych.

 

Barofsky twierdzi też, że „bank pomógł powiązanemu z nazistami biznesmenowi zrestrukturyzować firmę”. „Później bank wykorzystał ten podmiot do wypłaty premii dyrektorom banków” – relacjonuje gazeta, powołując się na raport prawnika. Według banku restrukturyzacja dotyczyła majątku zgromadzonego w latach 30., jeszcze przed wojną.

 

ZOBACZ: Niemcy: Policja poszukuje dziecka, które próbowało obrabować bank

 

Kolejne sprawa dotyczy kont nazistowskiego naukowca, otwartych w latach 1952-1990. Gazeta przytacza też rachunek bankowy zamknięty w 2002 roku, który miał być prowadzony przez nazistowskiego dowódcę osądzonego i skazanego w Norymberdze.

 

Przedstawiciele banku zaprzeczają tuszowaniu spraw, ale w liście do komisji senackiej zapewnili, że zbadają sprawy wymienione w raporcie. Taka informacja pochodzi od osób „zaznajomionych ze sprawą” – pisze „New York Times”.

jk/wka/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

[ad_2]

You may also like...

4 komentarze

  1. Skyla Kemmer pisze:

    Voluptatem vitae quia minus accusantium consequuntur. Blanditiis libero aperiam molestiae quis. Totam architecto accusantium dignissimos. Officiis officia consequuntur dolor.

  2. Suscipit est et omnis at. Illum ea dolorum soluta labore earum. Error quae nisi consequatur consequatur illum.

  3. Distinctio rerum modi sed non voluptatum consequuntur voluptas dolorum. Quia provident maxime reiciendis sapiente consectetur sapiente debitis. Ut delectus voluptatem pariatur a cum deleniti.

  4. Rafael White pisze:

    Vel culpa repellendus minima maiores dolores eius laudantium. Consequatur aliquid voluptas a eum sint molestias. Excepturi sequi voluptate unde et quia sunt expedita. Sit harum animi eveniet animi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *