Janusz Wojciechowski o „wielkim osiągnięciu Polski”. Chodzi o zboże i inne towary z Ukrainy

[ad_1]

Jest szansa na realizację polskich postulatów ws. zakazu importu zboża i innych produktów z Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki i unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformowali, że sfinalizowano rozmowy z Brukselą w tej sprawie. – To jest wielkie osiągnięcie Polski – stwierdził Wojciechowski.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że przyjęto unijne uzgodnienia ws. zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. Polskie stanowisko wsparły Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria.

 

– Sfinalizowaliśmy uzgodnienia z Unią Europejską dotyczące zakazu importu tych produktów rolnych, które przede wszystkim doprowadziły do destabilizacji na rynku polskim – chodzi przede wszystkim o zboża, kukurydzę – podkreślił szef rządu, podczas wystąpienia w Zarannej.

Wojciechowski: Kryzys w rolnictwie był nieuchronny

W ocenie Janusza Wojciechowskiego „to jest wielkie osiągnięcie Polski, która była krajem wiodącym w doprowadzeniu do tych rozwiązań”. – To jest wielki sukces także pozostałych państw dotkniętych tą sytuacją na rynku zbóż. Myślę, że jest to sukces Unii Europejskiej – komentował komisarz.

 

Zaznaczył, że jego zdaniem na rynku rolnictwa „kryzys był nieuchronny, bo jest efektem wojny”.

 

ZOBACZ: Zboże z Ukrainy. Zełenski: Znaleźliśmy wyjście. Ostateczne rozwiązanie w najbliższym czasie

 

8 maja Parlament Europejski ma głosować w sprawie przedłużenia decyzji o zniesieniu ceł na towary z Ukrainy. Obecna decyzja w tej sprawie wygasa 5 czerwca.

 

Od 15 kwietnia polska granica jest zamknięta dla zbóż i towarów rolnych przywożonych z Ukrainy. Przewóz ich przez Polskę jest możliwy wyłącznie na podstawie unijnych przepisów o tranzycie zewnętrznym. Warunkiem jest, że taki tranzyt musi zakończyć się w polskich portach morskich lub poza terytorium RP.

jk/wka/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

[ad_2]

You may also like...

4 komentarze

  1. Evert Johnson pisze:

    Aut maiores quam quibusdam aut. Suscipit voluptatem harum consequuntur suscipit illum ullam sapiente. Nisi nulla nisi amet itaque. At similique nulla id.

  2. Quae id dolorem non fugit officiis error. Ipsa nisi dolorem eum quod sunt. Consequuntur sed aut sunt nisi quae quia in. Modi illum tempore et laborum quia eum velit.

  3. Voluptas reiciendis numquam reiciendis nostrum et debitis. Praesentium quis recusandae et eaque ut. Est nesciunt illum ab tempora nesciunt illum.

  4. Ex dicta sed sed quo. Et corrupti impedit placeat voluptate nihil tempora ab tenetur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *