Warszawa: Ratusz przejmuje szkołę przy ambasadzie Rosji

[ad_1]

Szkoła znajduje się przy ul. Kieleckiej 45 w Warszawie

Stołeczny ratusz przejmuje budynek rosyjskiej szkoły średniej przy ulicy Kieleckiej na Mokotowie. Rząd i władze Warszawy uznają, że zajmowany jest niezgodnie z prawem. W sobotę rano zjawili się tam miejscy urzędnicy w asyście policji. Jak nieoficjalnie wiadomo, Rosjanie mają opuścić szkołę do godz. 18. Sprawę skomentował ambasador Siergiej Andriejew, strasząc, że Moskwa „odpowie” na ruch Polaków.

Informację o działaniach służb i urzędników w Warszawie potwierdził polsatnews.pl rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina. – Egzekucję prowadzą organy miasta stołecznego Warszawy w porozumieniu z MSZ – przekazał. 

 

 

Ratusz i władze RP uznają budynek szkoły za zajmowany przez Rosję nielegalnie. Prokremlowska agencja RIA Nowosti podała, że Rosjanom nakazano go opuścić do godz. 18:00.

 

Ambasador Siergiej Andriejew zapowiedział odpowiedź w sprawie działań polskich służb i urzędników. Jak ujął, dokonali oni „szturmu”. Dodał, że szkoła będzie kontynuować swoją pracę w innym lokalu misji dyplomatycznej, a „dzieci będą miały możliwość normalnego zakończenia roku szkolnego”. 

 

 

Warszawa przejęła „Szpiegowo”

11 kwietnia 2022 roku Warszawa oficjalnie odzyskała nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100, znane jako „Szpiegowo”. Pomieszczenia były zdemolowane i ogołocone, a wcześniej – podobnie jak szkoła – zajmowane przez Rosjan niezgodnie z przepisami. Prezydent miasta Rafał Trzaskowski informował, że „do uratowania nadają się jedynie ściany nośne”.

 

Kompleks budynków przy ulicy Jana III Sobieskiego 100 powstał w połowie lat 70. Mieściła się tam Ambasada Rosyjskich Dyplomatów, gdzie – poza samymi biurami urzędników z ZSRR – postawiono charakterystyczne bloki mieszkalne.

 

Władze PRL przekazały Moskwie teren na Dolnym Mokotowie, zwiedzione obietnicą otrzymania gruntów w rosyjskiej stolicy. Do takiego „podziękowania” nigdy jednak nie doszło.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie: Mikołajów ostrzelany przez Rosjan. Jedna osoba nie żyje, 23 są ranne

 

Obiekty opustoszały w połowie lat 90., gdy rozpadł się Związek Radziecki, a Rzeczpospolita przecięła więzy łączące ją z nadzorcą na wschodzie. Czasy się zmieniły, ale teren – liczący około 6 tys. metrów kwadratowych – pozostał odgrodzony od świata.

 

Warszawski ratusz przez lata starał się odzyskać opuszczone budynki od Rosji, a także wyegzekwować dług. Należność w 2016 roku wynosiła ponad 7 mln zł. 

dsk/wka/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!



[ad_2]

You may also like...

1 Response

  1. Voluptatibus voluptas sed officia dicta laudantium. In sunt officiis provident. Hic eaque officiis odit voluptatem. Deserunt dolore ipsum beatae. Eligendi quibusdam alias consequatur nulla aperiam doloribus consequatur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *