Indywidualna działalność gospodarcza – korzyści i zagrożenia dla przedsiębiorców

Swoboda w planowaniu działań biznesowych, brak kosztów założycielskich i niskie wydatki na obsługę księgową? To właśnie te zalety zachęcają sporo osób do założenia indywidualnej działalności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że firma jednoosobowa to nie tylko korzyści, ale także sporo obowiązków. Warto ją zakładać czy nie? Przeczytaj i sprawdź.

Indywidualna działalność gospodarcza – jak założyć?

Rozpoczęcie prowadzenia biznesu jako „indywidualna działalność gospodarcza” nie jest skomplikowane. Formalności dla firm jednoosobowych są ograniczone do minimum. Wiążą się przede wszystkim z:

  • wybraniem nazwy i zarejestrowaniem jej w urzędzie,
  • określeniem PKD, czyli kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności związanych z rodzajem prowadzonej działalności,
  • złożeniem wniosku o wpis do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Wszystkie te sprawy można przeprowadzić przez Internet – wystarczy poświadczyć swoją tożsamość, na przykład za pomocą profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego. Założenie firmy jednoosobowej od strony formalnej jest więc łatwe i szybkie.

Trzeba jednak pamiętać, że kwestie urzędowe to dopiero początek. Żadna działalność nie może obejść się bez dobrego biznesplanu, zwykle także bez siedziby, w której będzie prowadzona. Najczęściej konieczna jest także pomoc księgowego. Polski system podatkowy jest bardzo skomplikowany, dlatego nawet w przypadku prostych indywidualnych działalności gospodarczych trudno poradzić sobie bez profesjonalnego wsparcia.

Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Osoby decydujące się na otwarcie firmy jednoosobowej podkreślają przede wszystkim dużą swobodę, która odróżnia taki sposób zarobkowania od pracy na etacie. To Ty decydujesz, z kim współpracujesz, kiedy wykonujesz swoje obowiązki, a także jaką stawkę wynagrodzenia ustalisz ze swoimi kontrahentami.

Masz wolną rękę, jeśli chodzi o miejsce pracy, czas, w którym idziesz na urlop czy sposób, w jaki się reklamujesz. To z pewnością spore zalety jednoosobowej działalności gospodarczej. Brak „szefa nad głową” dla sporej liczby osób jest wartością nadrzędną.

Pamiętaj jednak, że tak duża swoboda ma także minusy. Przede wszystkim to Ty jesteś odpowiedzialny za wszystkie aspekty prowadzonej działalności. Jeśli nie pozyskasz klientów, po prostu nie zarobisz. Z kolei brak ściśle określonego czasu pracy często skutkuje tym, że wykonujesz swoje obowiązki przez znacznie większą część dnia niż ustawowe 8 godzin. Pozorna dowolność w kwestii dni wolnych i urlopów może również oznaczać, że będziesz musiał odłożyć wczasy na bliżej nieokreślony termin.

Jednoosobowa działalność gospodarcza ma wiele zalet, jednak nie jest to opcja dla każdego. Warto wziąć to pod uwagę.

Koszty jednoosobowej działalność gospodarczej

Założenie indywidualnej działalności gospodarczej jest bezpłatne. Przedsiębiorca nie ponosi absolutnie żadnych kosztów urzędowych związanych z otwarciem firmy jednoosobowej. Wystarczy jeden wniosek złożony za pośrednictwem Internetu. Można też zarejestrować firmę w tradycyjny sposób, czyli osobiście w urzędzie.

Z czym więc są związane koszty jednoosobowej działalności? Przede wszystkim z podatkami – jeśli zarabiasz, musisz je odprowadzać. Do wyboru masz trzy główne formy opodatkowania.

  • Skala podatkowa (zasady ogólne), czyli podatek wynoszący 12% i 32% dochodu po przekroczeniu 120 tysięcy złotych. Wyższą stawkę płaci się tylko od nadwyżki, czyli zarobków powyżej podanego limitu. W tym przypadku można skorzystać z kwoty wolnej od podatku, która wynosi 30 tysięcy złotych.
  • Podatek liniowy – umożliwia opłacanie stałej stawki wynoszącej 19%. Nie można jednak korzystać z kwoty wolnej od podatku ani żadnych ulg podatkowych.
  • Ryczałt – jego stawki różnią się w zależności od charakteru prowadzonej działalności. Może to być np. 3%, 8%, 12% czy 15%.  Rozliczając się w ramach ryczałtu, nie można uwzględniać  kosztów prowadzenia firmy, czyli odliczać ich od podatku.

Wybór jednej z form opodatkowania warto skonsultować z księgowym.

Jeśli planujesz założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, dobrze się do tego przygotuj. Stwórz biznesplan, który uwzględni zarówno potencjalne zyski, jak i ryzyka związane z założeniem firmy. Weź pod uwagę koszty i zapoznaj się z wymogami formalnymi, jakie stawiają przed Tobą przepisy. Mikroprzedsiębiorczość jest w Polsce bardzo dobrze rozwinięta, dlatego masz sporą szansę na sukces. Pamiętaj jednak, że takie przedsięwzięcie wymaga sporych nakładów czasu i wysiłku.

Artykuł partnera

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *