Premier: mam nadzieję, że sędziowie TK, którzy nie chcą współpracować, pomyślą o dobru Polski

[ad_1]

Szef rządu został zapytany w piątek na konferencji prasowej, jak ocenia sytuację w Trybunale Konstytucyjnym w kontekście zaplanowanej na 30 maja rozprawy ws. wniosku prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, a także czy sytuacja w TK wpłynie na wypłatę środków z Krajowego Planu Odbudowy.

„Przyjmiemy każde rozstrzygnięcie TK”

– Mam nadzieję, że przyjdzie otrzeźwienie, że ci sędziowie, którzy nie chcą współpracować, po prostu pomyślą o dobru Polski, pomyślą o tym, co jest dzisiaj ważniejsze od różnych dywagacji prawniczych, takich czy innych, które w moim najgłębszym przekonaniu są niesłuszne – powiedział Morawiecki.

 

ZOBACZ: Prezydent skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. noweli ustawy o Sądzie Najwyższym

 

Jak podkreślił, „rolą Trybunału jest rozstrzygać”. – My z pokorą przyjmiemy każde rozstrzygnięcie Trybunału – zadeklarował. – Chciałbym, żeby ten proces już najszybciej się zakończył, żebyśmy mogli wejść w kolejny etap. Mam nadzieję, że etap taki, że te inwestycje z Krajowego Planu Odbudowy, które zaczynamy ze środków krajowych, będą mogły być bardzo szybko zrefundowane, zrefinansowane przez środki z Krajowego Planu Odbudowy, pochodzące ze źródeł europejskich – dodał.

 

Morawiecki przyznał także, że nie ma w nim obaw, że rozwój gospodarczy ucierpi na sporze w TK. – Jest takim dopustem bożym, trzeba się z nim liczyć, nie ma co też nadmiernej wagi do tego przykładać – ocenił.

Wniosek do Komisji Europejskiej

Podczas konferencji szef rządu poruszył również temat produktów rolnych z Ukrainy. Zapowiedział złożenie wniosku do Komisji Europejskiej z prośbą o weryfikację naruszenia rynku w kilku obszarach, takich jak drób, jajka, artykuły mleczne. 

 

ZOBACZ: Zakaz importu produktów z Ukrainy. Waldemar Pawlak: Rząd ma inne wyjście

 

Jego zdaniem „jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tego, o co nam chodziło od samego początku”. – To znaczy przełożenia tego zakazu wwozu zbóż, kukurydzy, rzepaku na regulacje europejskie – mówił premier na konferencji prasowej, pytany o towary z Ukrainy. Jak dodał, „wtedy będziemy mogli odejść od naszych regulacji, jeżeli będą to regulacje europejskie – o to nam chodziło od samego początku”.

 

– Chcemy, aby w rzetelny sposób zweryfikować wpływ tych produktów na rynek polski za ostatnich kilka miesięcy i ryzyka związane z destabilizację rynku polskiego na przyszłość – powiedział.

dk/Polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej

[ad_2]

You may also like...

2 komentarze

  1. Amet eos molestias ab et laborum dolor maxime. Sint nisi et cum voluptas ipsum officia est.

  2. Fugit et repellendus facilis consectetur quibusdam maxime. Fuga libero tenetur maxime doloremque expedita. Nemo aut quisquam cum error et.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *